Pokračovaním nášho blogu je ďalšia možnosť zhotovenia základu pod záhradné chatky.
Pri výstavbe záhradnej chatky je betónová základová doska najstabilnejší podklad, ktorý môžete svojej záhradnej chatke poskytnúť. Hodí sa pod každý domček , ale čo je jeho najväčšou výhodou vytvára stabilný podklad v menej stabilnom prostredí kde hrozí posun podkladu. Napríklad v čerstvých navážkach sa neodporúča osadiť domček na zemné skrutky. Tieto sa v navezenom materiály budú prepadať a domček resp. jeho steny sa začnú rozchádzať a praskať. Takéto deformácie domček, ktorý je osadený na betónový základ nepocíti. Správne realizovaná betónová doska, ktorá je vystužená najviac železnými rohožami sa správa ako monolitná platňa. Ak Vám po čase aj jedna strana klesne o pár centimetrov, automaticky sa nakloní celá platňa. Povrch platne však ostane rovina aj keď naklonená , ale stále rovina. Steny záhradnej chatky tak ostávajú rovnomerne osadené na základe a neprichádza už k spomínaným deformáciám. Ak sa Vám záhradný domček o rozmere napr. 4×4 metre nakloní o 3cm ničomu to nevadí a vizuálne , respektíve bez použitia vodováhy na to ani neprídete.
Betónová platňa pritom s ohľadom na celkovú váhu záhradnej chatky nepotrebuje žiadny základ a jej sila sa pohybuje medzi 10-15 centimetrami.
Výstavba záhradnej chatky na betón má svoje výhody aj nevýhody. Nevýhodou môže byť väčšia prácnosť pri montáž, alebo naopak demontáži. Naopak výhodou takéhoto obsadenia záhradného domčeku je vysoko stabilný podklad. Ďalšou nespornou výhodou je jej odolnosť a môže vo Vašom domčeku slúžiť aj ako podlaha, napr. ak domček plánujete využívať ako sklad náradia a podobne. S obľubou našim zákazníkom hovoríme, že Vašej kopaske je jedno či stojí na betóne, alebo na drevenej podlahe.
Takže záverom. Aby výstavba záhradnej chatky bola úspešná – si treba vopred rozmyslieť a zvážiť všetky okolnosti a možnosti daného priestoru. Presný návod na realizáciu základovej dosky nájdete tu.
Návod na výstavbu základovej betónovej dosky:
Základová doska chaty, chatky, garáže do 30 m2 a prízemné stavby nad 30m2
Na vytýčené miesto je potrebné vyhĺbiť jamu o hĺbke cca 20 cm.
Jamu následne vyplňte kamenivom frakcie 16-32 mm do výšky cca 15-20 cm. Kamenivo bude tvoriť základ pre betónovú dosku. Kameň zhutnite vibračným zariadením. Vznikne Vám stabilné podložie.
Následne vybetónujte dosku s oceľovou výstužou . Doska by mala byť vo výške min. 5 cm . My Vám doporučujeme cca 10cm nad terénom. V prípade, že je záhradný domček vo svahu doporučujeme vyššie osadenie dosky , čím sa domček uchráni pred vodou stekajúcou po svahu.
Základová doska pre záhradný domček musí byť vytýčená tak aby bola zarovno vonkajším zárezom teda čistý rozmer. Každopádne prax nám ukazuje, že dosky bývajú často asymetrické. Preto doporučujeme základovú dosku vybudovať o niečo málo väčšiu. rozmer pôdorysu rozšírte o min. 5 cm aj na šírke a 5 cm na dĺžke. Vznikne Vám tak určitá rezerva – ak by bola doska nepravidelná. (kosodĺžnik, kosoštvorec)
Betónovú dosku vystužte oceľovou sieťou do betónu o sile 10 mm .