V predchádzajúci častiach blogu sme riešili, ako si vybrať dobrý záhradný domček, alebo rekreačnú chatku.
V prípade, že sa rozhodnete pre stavbu chatky svojpomocne, máme pre Vás zopár rád ako uspieť a čo najlepšie zrealizovať Vašu stavbu domčeka.
Naše záhradné chatky prichádzajú k zákazníkom vyrobené vo finálnom stave.
Zásah do konštrukcie viac menej nie je. Na každý domček musí byť pred začatím výroby skreslený výrobný plán a musia byť v projekte presne vypočítané, skreslené a dané všetky laty. Domčeky sú v podstate skladačka pre dospelých. Pokiaľ položíte nesprávnu dosku, vo väčšine prípadov nemôžete nadviazať ďalšou časťou stavby a musíte sa vrátiť o krok späť. Každopádne treba počítať aj s faktom, že drevo je stále živý materiál a práca s ním si vyžaduje určitý stupeň zručnosti a skúsenosti pri práci. Taktiež je nutné disponovať základným náradím.
Ak už máme vybraté miesto, dôležitá je kvalitná základová doska. Jej bližšie špecifiká máme uvedené v základných technických informáciach na našej stránke. Kliknite TU. V princípe však máme tri základné prevedenia základovej dosky:
Stavba záhradnej chaty začína založením stavby na základovú dosku -kde sa stavia vlastný domček. Dôležité je preštudovať si priložený montážny plán (PDF) a uložiť správne podkladné hranoly.
Spodné dosky sú polovičné a preto sú aj ľahšie identifikovateľné.
Pred ukotvením hranolov a prvého radu dosiek si treba skontrolovať uhlopriečky stavanej záhadnej chatky.
V tejto fáze stavbu môžete nesprávnym zameraním celú pokaziť. Skrátka uhlopriečka je základ celej budúcej stavby.
Hrubá stavba je už potom len jednoduché ukladanie dosiek podľa priloženého plániku.
Nesmieme zabudnúť na okná a dvere, ktoré sa (u väčšiny našich domčekov) nasunú ešte pred uložením vrchnej dosky okenného a dverového rámu.
Na vrch záhradnej stavby idú štíty
, ktoré sú zväčša pripravené a spevnené sponami. Kladú sa na vrch ako jeden kus. Kotvíte ich do nosných stien skrutkami. Pri domčekoch o sile materiálu menšej ako 40mm sa prichytia s celou strechou tak, že strešné laty sa pribíjajú o vrch nosnej steny.
Po pribití strešných lát ukotvíme smerom zdola nahor priamo na strešné laty asfaltový šindeľ v pásoch. Ak použijeme na ochranu strechy lepenku, treba počítať s jej rýchlou amortizáciou, pretože sa jedná len o základné prekrytie strechy pred osadením finálnej strešnej krytiny.
Jednou s posledných činností je osadenie podlahy. Tá sa nabíja na podkladné hranoly. Dôležité je, aby laty dobre dosadali na seba.
Náter je finálnou prácou pri dokončovaní záhradných chatiek a je len na Vašej fantázii, aký náter zvolíte. Každopádne je treba ošetriť drevo nielen kvôli vizuálnemu efektu, ale najmä preto, aby sme ošetrili drevo voči UV, škodcom, hnilobe – či iným poškodeniam. Nám sa osvedčila Lazára Remmers, ale na trhu nájdete dostatočne široké spektrum kvalitných náterových hmôt.
Stavba domčeku a všetky jej špecifiká sa nedajú vtesnať do krátkeho blogu. Najmä zložitejšie a väčšie domčeky doporučujeme stavať pomocou školeného personálu. Lepšie je však raz vidieť a preto si pozrite montážne video od Lasity, ktoré je na konci tohto článku.